Nuo pirmojo televizoriaus pasirodymo prekyboje praėjo beveik 100 metų. Per tą laiką televizorių asortimentas nuolat augo, o patys televizoriai buvo papildyti naujomis funkcijomis ir technologijomis. Apžvelgsime kai kurias televizoriuose naudotas technologijas, kurios, nepaisant jų teikiamos naudos, tapo praeitimi arba yra ant išnykimo ribos.
3D
Televizoriai su 3D technologija
Televizoriai su 3D funkcija savo populiarumo viršūnę pasiekė 2009 m., kai buvo išleista filmo "Avataras" 3D versija. Tačiau 3D turinio nebuvo tiek daug, kad jis pateisintų papildomas televizoriuje įdiegtos 3D technologijos išlaidas. Televizoriai su 3D funkcija buvo maždaug trečdaliu brangesni už šios funkcijos neturinčius televizorių modelius.
Šios technologijos populiarumui trukdė ir 3D efektui būtini specialūs akiniai. Viena, kai tokius akinius reikia užsidėti tik 3D filmo peržiūrai kino teatre, ir visai kas kita pastoviai juos nešioti namuose. Susidomėjimas 3D pradėjo mažėti 2012 m., o paskutiniai 3D televizorių modeliai buvo išleisti 2015-2016 m. 3D technologiją vis dar galima rasti šiuolaikiniuose vaizdo projektoriuose.
Curved
Televizoriai su lenktais ekranais
Lenkti "Curved" ekranai sukurti taip, kad ekranas kuo labiau apgaubtų žiūrovo regos lauką. Tokiu būdu žiūrovas, lenktu ekranu apribotas nuo likusios aplinkos, žiūrėdamas filmus ar žaisdamas žaidimus gali patirti daugiau įspūdžių. Šio tipo ekranų mada prasidėjo 2014 m. Iki šiol gamintojai kasmet pirkėjams pasiūlo naujų monitorių su lenktomis ekranų matricomis. Lenkti ekranai diegiami į monitorius su "UltraWide" ir įprastu ekrano kraštinių santykiu - 16:9.
Gamintojai eksperimentuoja siūlydami monitorius su vis stipriau išlenktais ir žiūrovo akis vis labiau apgaubiančiais ekranais. Be to, daugelyje kino teatrų taip pat galima pastebėti įrengtus gaubtus projekcinius ekranus. Tačiau ši technologija neprigijo televizoriuose.
Lenktų ekranų televizorių populiarumo mažėjimą lėmė kelios priežastys. Pirma, išlenktą televizorių sunkiau įkomponuoti interjere. Tarpas tarp tokio televizoriaus kraštų ir sienos bus didesnis nei tarp įprasto plokščio televizoriaus ir sienos. Antra, išlinkusi ekrano matrica susiaurina patogų žiūrėjimo kampą. Tai nėra problema ant stalo stovinčiam monitoriui, kuriuo vienu metu įprastai naudojasi tik 1 žmogus. Tačiau žiūrėti į išlenktą televizoriaus ekraną keliems žmonėms ir skirtingais kampais nėra labai patogu.
Nuo 2018 m. televizorių gamintojai nustojo į savo populiariausius televizorių modelius montuoti išlenktas matricas. Paskutinis televizoriaus modelis su išlenktu ekranu buvo pristatytas 2020 m. ("Samsung TU8300 Series 8"). Tikėtina, kad lenkti televizoriai netrukus išnyks arba taps labai retu, nišiniu produktu. O televizoriai, kuriuose kartu su išlenktos formos 4K raiškos ekranu yra įdiegta ir 3D technologija, jau gali būti laikomi retenybe.
Plasma
Plazminiai televizoriai
Pagrindinis televizorių su plazminiais ekranais privalumas – didelis vaizdo kontrastas ir gili juoda spalva dėl technologijoje nenaudojamo papildomo foninio ekrano pašvietimo. Gamyboje plazminių ekranų technologijos atsisakyta dėl didesnio tokių televizorių svorio, didesnės kainos ir sąlyginai didesnių suvartojamos energijos sąnaudų.
Kita plazminių televizorių ypatybė – veikimo metu išsiskiriantis šilumos kiekis. Didelės įstrižainės plazminis televizorius galėjo pakeisti elektrinį šildytuvą. Ilgą laiką ekrane rodant statinį vaizdą, kaip ir OLED ekranams, plazminiams taip pat būdingas taškų (pikselių) išdegimas.
Dėl plazminių ekranų technologijos ypatumų neįmanoma gaminti palyginti mažos įstrižainės ir didelės skiriamosios gebos ekranų. Taigi populiarėjant 4K/8K raiškos televizoriams, bet kuriuo atveju, gamyboje tektų atsisakyti plazmos. Paskutiniai plazminių televizorių modeliai buvo išleisti 2014 m. Iškart po to, kaip alternatyva, pradėti siūlyti OLED televizoriai, kurie iš plazminių perėmė ne tik daugelį privalumų, bet ir trūkumų.
Televizorių tiekimas pasaulinei rinkai 2004 - 2017 m. Televizoriai su skystųjų kristalų ekranais (LCD) Televizoriai su plazminiais ekranais (PDP) Televizoriai su kineskopiniais ekranais (CRT)
Šaltinis: iXBT.com