4K ir UHD: viskas, ką turėtumėte žinoti apie ULTRA HD

Turbūt pastebėjote, jog be didesnio vargo galite įsigyti 4K Ultra HD televizorių. Tačiau visgi kokios Jūsų galimybės matyti 4K ir Ultra HD turinį?

FASTLINK - pirmasis 4K ULTRA HD televizijos tiekėjas Lietuvoje!

Jei jau pripratote prie HD turinio detalumo, turime jums naujieną - teks pratintis iš naujo, kadangi pasirodė naujas aukštos raiškos formatas. Jis vadinamas 4K. Jei anksčiau manėte, kad HD turi daug pikselių - mes turime kuo jus nustebinti!

4K (arba Ultra HD) turi pakankamai pikselių (taškų ekrane kiekis), kad užpildytų net keturis Full HD 1080p ekranus! Esant keturis kartus daugiau pikselių galima atvaizduoti keturis kartus detalesnį vaizdą.

Didžiausią naudą pajusite tuomet, jei turite televizorių, kurio ekrano įstrižainė 50 colių ar didesnė.

Idealaus atvaizdo ekrane priežastis - pikselių kiekis, kurį turi 4K televizorius. Kai tradiciniame Full HD ekrane yra 1920 vertikalių ir 1080 horizontalių eilučių, susidedančių iš pikselių, Ultra HD ekrane yra 3840 ir 2160 eilučių, o tai vos mažesnė nei 4096x2160 rezoliucija, naudojama kino teatrų ekranuose.

Neabejojame, kad rinkdamiesi naujas TV technologijas esate išrankūs ir kritiški. Tačiau kuomet kalba pasisuka apie 4K televiziją, sunku rasti priežasčių atsisakyti atsinaujinti savo įrangą, nebent tai, kad kol kas galima rasti palyginti nedaug 4K turinio.

Iki šiol didžiausia problema buvo tai, kad 4K įranga kainuodavo tūkstančius, tačiau technologijai smarkiai tobulėjant kainos stipriai pasikeitė ir netgi pigesnė įranga palaiko 4K.

Priimant galutinį sprendimą įsigyti 4K įrangą pagrindinis kriterijus gali būti ne 4K rezoliucija, o kitos šaunios technologijos, tokios kaip HDR, Quantum Dot ir OLED, apie kurias daugiau informacijos galite rasti internete.

Prieš tęsdami, pristatome trumpą video filmuką anglų kalba apie 4K technologiją.

Kas yra 4K?

Trumpai tariant, 4K reiškia aiškesnį vaizdą. Didesnis pikselių kiekis (tiksliau 8 294 400) ekrane sukuria aiškesnį ir detalesnį vaizdą, nei standartinis HD vaizdo pikselių kiekis.

Ir tai viskas?

Taip, tai viskas.

Kokia yra 4K rezoliucija?

4K rezoliucija, bent jau kaip dauguma TV gamintojų apibūdina, yra 3840x2160 arba 2160p. Palyginimui Full HD 1080p vaizdas yra tik 1920x1080 rezoliucijos. 4K ekranai turi virš 8 milijonų pikselių, o tai yra maždaug 4 kartus daugiau, nei turi bet kuris Full HD 1080p televizoriaus ekranas.

Įsivaizduokite, kad jūsų TV yra tinklelis, kuris turi eilutes ir stulpelius. Full HD 1080p vaizdas yra 1080 eilučių aukščio ir 1920 stulpelių pločio. 4K vaizdas turi dvigubai daugiau eilučių ir stulpelių, o tai reiškia keturis kartus daugiau pikselių. Dar kitas palyginimas - visus pikselius, kurie telpa Full HD 1080p raiškos ekrane, galima sutalpinti į ketvirtadalį 4K ekrano.

FHD ir 4K UHD ekranų palyginimas

Full HD ir 4K Ultra HD rezoliucijų palyginimas

Kodėl tai vadinama 4K?

Todėl, kad vaizdai yra apie 4000 pikselių pločio. Prieš Jums paklausiant atsakysime, kad taip, Full HD 1080p rezoliucija buvo pavadinta pagal vaizdo aukštį, o 4K pavadinta pagal plotį. Taip pat ši rezoliucija kartais vadinama 2160p, o tai yra kiek painu. Sveiki atvykę į ateitį!

Ar papildomi pikseliai turi reikšmės?

Taip, tai reiškia labai daug. Daugiau pikselių reiškia daugiau informacijos. Daugiau informacijos reiškia aiškesnį vaizdą. Aiškesnis vaizdas yra patrauklesnis. Patrauklesnis turinys yra įdomesnis. O įdomus turinys yra puiki pramoga, argi ne taip?

Ar matysiu didelį skirtumą?

Štai čia reikalai jau keblesni. Mes kalbame apie tokį rezoliucijos šuolį, koks buvo tarp SD (480 eilučių aukščio) ir HD (1080 eilučių aukščio). 4K ekranai yra pastebimai aiškesni nei Full HD 1080p ekranai. Tačiau yra keletas priežasčių, dėl kurių galite nejausti tokio paties pasitenkinimo, kurį jautėte pakeitę savo senąjį kineskopinį televizorių į naująjį plačiaekranį.

Kai dauguma žmonių perėjo nuo SD 480 prie Full HD 1080p televizorių, atsirado didelė tikimybė, kad jų televizorių dydis smarkiai padidės. Kalbant apie įspūdžio faktorių, ekrano dydis yra daug įspūdingesnis kriterijus, nei bet koks rezoliucijos šuolis galės kada nors būti. Paskutinį kartą daugelis žmonių turėjo galimybę padidinti tiek ekrano, tiek rezoliucijos dydį. Tačiau šį kartą ekranų dydžiai lieka panašūs, o populiariausi modeliai patenka į 40-70 colių įstrižainės ruožą.

Svarbiausia yra tai, jog rezoliucijos skirtumą matysite tik tuo atveju, jei turite 4K palaikančią įrangą, žiūrite 4K turinį ir sėdite pakankamai arti ekrano.

Sėdžiu pakankamai arti ekrano?

Taip. Ar pamenate, kai Apple sukėlė didelį šurmulį dėl "retina" ekranų? "Retina" apibūdina ekranus, kurie turi pakankamą rezoliuciją tam, kad iš normalaus žiūrėjimo atstumo jūsų akys nesugebėtų pamatyti atskirų pikselių. Atsitraukite pakankamai nuo Full HD 1080p televizoriaus ekrano ir štai - “retina” ekranas! Dar svarbiau, esant tokiam pačiam atstumui jūsų akys neatskirs 4K vaizdo nuo Full HD 1080p. Jei esate "retina atstumu" nuo Full HD 1080p televizoriaus ir neplanuojate savo sofos pristumti arčiau, įsigyti 4K televizoriaus nėra prasmės.

Turėčiau sėdėti arčiau?

Tikrai taip! Galimybė būti arčiau ekrano ir matyti kokybišką vaizdą yra viena geriausių 4K savybių. Sėdėjimas arčiau leidžia to paties dydžio ekranui užpildyti daugiau regos lauko, o tai reiškia didesnį įsijautimą. Tai yra viena priežasčių, kodėl 4K kompiuterių monitoriai tapo viena labiausiai augančių šios technologijos rinkų. 4K monitoriuose vaizdas išlieka aiškus netgi iš pusės metro ar netgi mažesnio atstumo.

Kuo skiriasi Ultra HD ir 4K?

Techniškai "Ultra High Definition" pavadinimas kilo iš 4K skaitmeninio kino teatro standarto. Tačiau jei 4K rezoliucija yra 4096x2160, tai Ultra HD yra šiek tiek mažesnė - 3840x2160. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl kai kurie gamintojai visai nenaudoja 4K termino, o vietoje to nurodo Ultra HD arba UHD.

Kodėl man turėtų rūpėti 4K Ultra HD?

Egzistuoja daugybė priežasčių, dėl kurių 4K turėtų priversti jus apsvarstyti naujo televizoriaus (ir kitos įrangos) įsigijimą, tačiau ne visos jos yra labai akivaizdžios.

Fotografai, kurie nuolat žiūri savo darbus HD televizoriuje, mato tik nedidelę dalį vaizdo.

4K atskleidžia kur kas daugiau detalių ir niuansų, o skirtumas gali būti tiesiog stulbinantis. Tuo metu, kai 3D technologija yra pakankamai įnoringa, 4K neturi tokių trūkumų. Aukštesnė rezoliucija yra tiesiog geresnė.

Didesnis pikselių tankis leidžia stebėti vaizdą iš daug arčiau ir nematyti tinklelio struktūros, o tai reiškia, jog galite žiūrėti į daug didesnį ekraną iš to paties atstumo. Šiuo metu visi 4K ir Ultra HD televizoriai viršija 50 colių ekrano įstrižainę.

Kas yra 8K?

Tai sekantis rezoliucijos standartas po 4K. Jis turi dvigubai daugiau eilučių ir stulpelių, viso apie 32 milijonus pikselių.

8K televizorius išgaubtu ekranu

Kaip dėl 4K turinio? Ar galiu jį gauti?

Transliuojamo 4K turinio nėra labai daug, tačiau įsigijus, pvz., 4K UHD priedėlį ir keletą skaitmeninių UHD filmų, galima mėgautis šios technologijos privalumais.

Kodėl daugumoje šalių televizija netransliuojama 4K formatu?

Todėl, kad 4K kadras talpina 4 kartus daugiau informacijos nei įprastas HD kadras, tad 4K turinys yra 4 kartus "sunkesnis" kalbant apie failo dydį. Ši priežastis sukelia sunkumų televizijos paslaugų teikėjams, norint tokį turinį pateikti žiūrovams.

FASTLINK savo klientams gali pasiūlyti 4K turinį. Kad galėtumėte jį matyti, privalote turėti 4K televizorių, FASTLINK 4K priedėlį TVIP S-BOX v.605 ir užsakyti FASTLINK išmaniąją televiziją. Detalesnė informacija telefonu +370 5 248 4449 arba el. paštu info@fastlink.lt