FASTLINK - pirmasis 4K ULTRA HD televizijos tiekėjas Lietuvoje! Skaitykite straipsnį: https://www.delfi.lt/mokslas/technologijos/4k-arba-uhd-raiskos-televizija-atejo-i-lietuva.d?id=76634389 .

Turbūt pastebėjote, jog be didesnio vargo galite įsigyti 4K Ultra HD televizorių, tačiau kokios galimybės matyti 4K ir Ultra HD turinį?

Jei dar tik pradedate priprasti prie HD turinio detalumo, turime jums blogų naujienų, kadangi teks pratintis iš naujo - pasirodė naujas aukštos raiškos formatas. Jis vadinamas 4K, ir jei manėte, jog HD turi daug pikselių, reiškia mes turime kuo jus nustebinti!

4K (arba Ultra HD) turi pakankamai pikselių, kad užpildytų keturis (!) Full HD 1080p ekranus. Su keturis kartus daugiau pikselių galima atvaizduoti keturis kartus detalesnį vaizdą.

Labiausiai tai pravartu jei turite televizorių, kurio ekrano įstrižainė yra 50 colių ar didesnė.

To priežastis yra pikselių kiekis, kurį turi 4K televizorius. Kai tradicinis HD yra ribotas 1920 vertikalių eilučių ir 1080 horizontalių eilučių, susidedančių iš pikselių, Ultra HD turi atitinkamai 3840 ir 2160 eilučių, o tai yra vos mažesnė nei 4096x2160 rezoliucija, kuri naudojama kino teatrų ekranuose.

Tikriausiai jau tapote atsargiais su naujomis TV technologijomis, kurios stengiasi įtikinti atsikratyti taip sunkiai uždirbtais pinigais (ačiū 3D technologijai), bet kuomet kalba pasisuka apie 4K, sunku rasti priežasčių neatsinaujinti savo įrangos, išskyrus tai, jog kol kas galima rasti palyginti nedaug 4K turinio.

Didžiausia problema buvo tai, jog 4K įranga kainuodavo tūkstančius, tačiau technologijai smarkiai tobulėjant kainos stipriai pasikeitė ir netgi pigesnė įranga palaiko 4K.

Priimant galutinį sprendimą įsigyti 4K įrangą pagrindinis kriterijus gali būti ne 4K rezoliucija, o kitos šaunios technologijos, tokios kaip HDR, Quantum Dot ir OLED, apie kurias šįkart neišsiplėsime. 

Prieš tęsiant toliau, pristatome trumpą video filmuką anglų kalba apie 4K technologiją.


Kas yra 4K?

Trumpai tariant, 4K reiškia aiškesnį vaizdą. Daugiau pikselių (tiksliau 8 294 400) ekrane sukuria auškesnį ir detalesnį vaizdą nei standartinis HD vaizdo pikselių kiekis.

Ir tai viskas?

Taip, tai viskas.

Kokia yra 4K rezoliucija?

4K rezoliucija, bent jau kaip dauguma TV gamintojų apibūdina, yra 3840x2160 arba 2160p. Palyginimui, Full HD 1080p vaizdas yra tik 1920x1080 rezoliucijos. 4K ekranai turi virš 8 milijonų pikselių, o tai yra maždaug 4 kartus daugiau nei turi bet kuris Full HD 1080p televizoriaus ekranas.

Įsivaizduokite, jog jūsų TV yra tinklelis, kuris turi eilutes ir stulpelius. Full HD 1080p vaizdas yra 1080 eilučių aukščio ir 1920 stulpelių pločio. 4K vaizdas turi dvigubai daugiau eilučių ir stulpelių, o tai reiškia keturis kartus daugiau pikselių. Norint palyginti iš kitos pusės, visus pikselius, kurie telpa Full HD 1080p raiškos ekrane, galima sutalpinti į ketvirtadalį 4K ekrano.

Full HD ir 4K Ultra HD rezoliucijų palyginimas

Kodėl tai vadinama 4K?

Todėl, kad vaizdai yra apie 4000 pikselių pločio. Prieš jums paklausiant atsakysime, kad taip, Full HD 1080p rezoliucija buvo pavadinta pagal vaizdo aukštį, o 4K pavadinta pagal plotį. Taip pat ši rezoliucija kartais vadinama 2160p, o tai yra kiek painu. Sveiki atvykę į ateitį!

Ar visi šie papildomi pikseliai turi reikšmės?

Tai reiškia labai daug. Daugiau pikselių reiškia daugiau informacijos. Daugiau informacijos reiškia aiškesnį vaizdą. Aiškesnis vaizdas yra patrauklesnis. Patrauklesnis turinys yra šaunus. O šaunus turinys yra pramoga, argi ne taip?

Taigi, pamatysiu didelį skirtumą?

Štai čia reikalai jau keblesni. Mes kalbame apie tokį rezoliucijos šuolį, koks buvo tarp SD (480 eilučių aukščio) ir HD (1080 eilučių aukščio). 4K ekranai yra pastebimai aiškesni nei Full HD 1080p ekranai. Tačiau yra keletas priežasčių, dėl kurių galite nejausti tokio paties pasitenkinimo, kurį jautėte pakeitę savo senąjį kineskopinį televizorių į naują plačiaekranį.

Kai dauguma žmonių perėjo nuo SD 480 prie Full HD 1080p televizorių, atsirado didelė tikimybė, jog jų televizorių dydis smarkiai padidės. Kalbant apie įspūdžio faktorių, ekrano dydis yra daug įspūdingesnis kriterijus nei bet koks rezoliucijos šuolis galės kada nors būti. Paskutinį kartą daugelis žmonių turėjo galimybę padidinti tiek ekrano, tiek rezoliucijos dydį. Tačiau šį kartą ekranų dydžiai lieka panašūs, o populiariausi modeliai patenka į 40-70 colių įstrižainės ruožą.

Svarbiausia yra tai, jog rezoliucijos skirtumą matysite tik tuo atveju, jeigu turite 4K palaikančią įrangą, žiūrite 4K turinį ir sėdite pakankamai arti ekrano.

Sėdžiu pakankamai arti ekrano?

Taip. Pamenate kaip Apple sukėlė didelį šurmulį dėl "retina" ekranų? "Retina" apibūdina ekranus, kurie turi pakankamą rezoliuciją, kad iš normalaus žiūrėjimo nuotolio jūsų akys nesugebės pamatyti atskirų pikselių. Atsitraukite pakankamai nuo Full HD 1080p televizoriaus ekrano ir štai, retina ekranas! Dar svarbiau, tokiu pačiu atstumu jūsų akys neatskirs 4K vaizdo nuo Full HD 1080p. Jei esate "retina atstumu" nuo Full HD 1080p televizoriaus ir neplanuojate savo sofos pristumti arčiau, įsigyti 4K televizoriaus nėra prasmės.

Tad turėčiau sėdėti arčiau?

Tikrai taip! Galimybė būti arčiau ekrano ir matyti kokybišką vaizdą yra viena geriausių 4K savybių. Sėdėjimas arčiau leidžia to paties dydžio ekranui užpildyti daugiau regos lauko, o tai reiškia didesnį įsijautimą. Tai yra viena priežasčių, kodėl 4K kompiuterių monitoriai tapo viena labiausiai augančių šios technologijos rinkų. 4K monitoriuose vaizdas išlieka aiškus netgi iš pusmetrio ar netgi mažesnio atstumo.

Kuo skiriasi Ultra HD ir 4K?

Techniškai "Ultra High Definition" kilo iš 4K skaitmeninio kino teatro standarto. Tačiau jei 4K rezoliucija yra 4096x2160, tai Ultra HD yra šiek tiek mažesnė - 3840x2160. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl kai kurie gamintojai visai nenaudoja 4K termino, o vietoje to nurodo Ultra HD arba UHD. 

Kodėl man turėtų rūpėti 4K Ultra HD?

Egzistuoja daugybė priežasčių, dėl kurių 4K turėtų priversti jus apsvarstyti naujo televizoriaus (ir kitos įrangos) įsigijimą, ir ne visos jos yra labai akivaizdžios.

Fotografai, kurie nuolat žiūri savo darbus HD televizoriuje, mato tik nedidelę dalį vaizdo.

4K atskleidžia kur kas daugiau detalių ir niuansų, o skirtumas gali būti tiesiog stulbinantis. Kol 3D technologija yra pakankamai įnoringa, 4K neturi tokių trūkumų. Aukštesnė rezoliucija yra tiesiog geresnė.

Didesnis pikselių tankis leidžia stebėti vaizdą iš daug arčiau ir nematyti tinklelio struktūros, o tai reiškia, jog galite žiūrėti į daug didesnį ekraną iš to pačio atstumo. Šiuo metu visi 4K ir Ultra HD televizoriai viršija 50 colių ekrano įstrižainę.

Kas yra 8K?

Tai sekantis rezoliucijos standartas po 4K. Jis turi dvigubai daugiau pikselių eilučių ir stulpelių, viso apie 32 milijonus pikselių. 

Skamba šauniai. Ar galiu tai gauti?

Tikrai ne. 8K standartas yra išskirtinai demonstracinei rinkai, pvz., kino teatrams. Kad tiek daug pikselių turėtų prasmės, jums reikėtų sėdėti labai arti gigantiško ekrano. Be to, šiandien niekur nenusipirktumėte 8K ekrano, nebent pagal specialų užsakymą, o tai įpirkti galėtų tikriausiai tik Antanas Guoga. Taip pat nerasite 8K turinio, kurį galėtumėte įsigyti. Reikėtų kreiptis tiesiai į filmų kūrėjus, būtent tą daro kino teatrai.


Gerai, tuomet kaip dėl 4K turinio? Ar galiu jo gauti?

Transliuojamo 4K turinio nėra labai daug, tačiau įsigijus, pvz., 4K UHD priedėlį ir keletą skaitmeninių UHD filmų, galima mėgautis šios technologijos privalumais.

Kodėl daugumoje šalių televizija netransliuojama 4K formatu?

Dėl to, jog 4K kadras talpina 4 kartus daugiau informacijos nei įprastas HD kadras, tad 4K turinys yra 4 kartus "sunkesnis" kalbant apie failo dydį. Tad ši priežastis sukelia sunkumų televizijos paslaugų teikėjams tokį turinį pateikti žiūrovams.

Ar Fastlink teikia 4K televiziją?

Fastlink paslaugų teikėjas, savo klientams galintis pasiūlyti 4K turinį. Kad jį galėtumėte matyti, privalote turėti 4K televizorių, Fastlink 4K priedėlį TVIP S-BOX v.605 ir užsakyti Fastlink išmaniąją televiziją. Detalesnė informacija telefonu 8 5 248 44 49 arba el. paštu info@fastlink.lt

Mūsų adresas
L. Giros g. 50, LT-06325 Vilnius
Telefono numeris
+370 5 248 4449
Susisiekti
info@fastlink.lt
TOP
Sveiki, mūsų svetainėje yra naudojami slapukai, jeigu sutinkate - spauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau.
Privatumo politika